Wpływ sieci 5G na projektowanie stron internetowych

Czas potrzebny na przeczytanie: 4 minuty
wpływ sieci 5G na projektowanie stron internetowych

Jednym z gorętszych tematów ostatnich miesięcy ( politycznych, ekonomicznych i  technologicznych ) jest nowy standard przesyłu danych czyli sieć 5G. Wszystko za sprawą zalet jakie niesie ze sobą nowa technologia. Mowa tutaj w głównej mierze o zmniejszeniu opóźnień w przesyle danych, poprawie łączności oraz znacznie większej przepustowości łącza. Co ważne nowy standard przesyłu danych już powoli staje się obecny w naszym codziennym życiu. Jak podają zaufane źródła sieć 5G będzie dostępna w przynajmniej siedmiu miastach Polski już do końca bieżącego kwartału 2020 roku. Czy sieć  5G będzie miała jednak wpływ na projektowanie stron internetowych? A jeżeli tak – to jaki? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Co znajdziesz w tym artykule:

Techonologia 5G – co to jest?

Zanim zaczniemy odpowiedź na zadane w tytule pytanie musimy wyjaśnić czym dokładnie jest technologia 5G. Otóż jest to najnowszy standard sieci komórkowej, który ma zastąpić obecny teraz 4G/LTE. Zaletą technologii 5G jest możliwość zaoferowania transferu danych do 20Gb/s, opóźnień do 4 milisekund, dużej odporności na obciążenie sieci ( do miliona użytkowników na kilometr kwadratowy ) oraz większej niezawodności ( utrzymanie łączności nawet podczas przemieszczania się użytkownika z prędkością do 500 km/h ). Oczywiście przytoczona powyżej specyfikacja dotyczy warunków laboratoryjnych – realne będą nieco niższe.

5G – zalety dla twórców stron internetowych

Jak mogliście przeczytać przed chwilą 5G wcale nie opiera się wyłącznie na zwiększeniu transferu danych. Główną zaletą z punktu widzenia Web designerów będzie zmniejszenie opóźnień. Czyli czasu jaki jest potrzebny aby witryna przesłała dane na urządzenie klienta. Może to znacząco przyśpieszyć ładowanie stron internetowych, które zawierają niezwykle dużo multimediów.

Sieć 5G może zatem sprawić, że jako Web developer nie będziecie musieli praktycznie przejmować się czasem ładowania strony, który może burzyć User Experience i w zamian eksperymentować z umieszczaniem na stronie większej ilości multimedialnego contentu.

Przyjrzyjmy się zatem kilku kluczowym zastosowaniom sieci 5G, które pozwolą Web designerom tworzyć zupełnie unikalne projekty dla klientów.

przygotowania-web-developerow-do-5g

Kluczowe zastosowanie możliwości sieci 5G

Po pierwsze na pewno trzeba tutaj zaliczyć dużo lepsze wrażenia z użytkowania strony na urządzeniach mobilnych. Jak pokazują dostępne statystyki obecnie już ponad 63 procent ruchu internetowego pochodzi właśnie z urządzeń mobilnych. Dzięki 5G statystyka ta zapewne będzie jedynie rosnąć. Wprowadzeni sieci 5G powinno jednak sprawić, że przepaść pomiędzy UX na desktopach a smartfonach będzie coraz mniejsza. Twórcy stron internetowych powinni być w stanie tworzyć koherentny UX na wszystkie platformy.

udział urządzeń mobilnych wśród użytkowników internetu

Drugą szansą jaką daje sieć 5G Web designerom jest znacznie większa możliwość wykorzystania materiałów wideo. Wysokiej jakości nagrania w 4K nie będą stanowić dla szybkich łączy większego wyzwania dzięki temu z powodzeniem będzie można je wykorzystać do wielu projektów. Interaktywne tła w formie wideo, wizualizacje projektów to tylko niektóre z możliwości jakie daje nowa technologia 5G.

Ostatnim z omawianych tutaj kluczowych zastosowań sieci 5G będzie jej wykorzystanie w połączeniu z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością. Obie te technologie zyskują bowiem na znaczeniu z roku na rok. Dzięki wykorzystaniu technologii 5G i rozszerzonej rzeczywistości będzie można zaoferować na przykład klientowi możliwość sprawdzenia od razu jak dany produkt będzie prezentował się w salonie czy też kuchni.

O czym pamiętać projektując strony pod 5G?

Nowa technologia to zawsze szansa na skorzystanie z zupełnie innych rozwiązań. Nie inaczej jest w przypadku 5G. Oczywiście jednak samo 5G to nie tyko ogrom zalet ale też pewne wyzwania dla Web developerów. Trzeba sobie bowiem dla przykładu zdawać sprawę, że mimo iż już wkrótce sieć 5G może być  ogólno dostępna dla większości użytkowników to jednak nadal będą tacy, którzy nie skorzystają z dobrodziejstw nowej technologii czy to za sprawą braku zasięgu sieci czy też z powodu posiadania przestarzałego smartfona, który obsługuje wyłącznie sieć LTE. Przez pewien czas podczas tworzenia projektów trzeba powyższe czynniki brać pod rozwagę.

Podsumowanie – 5G przyszłość na którą musimy jeszcze chwilę zaczekać

Mimo, że 5G stwarza ogromne pole do popisu dla twórców stron internetowych to w obecnym stanie popularyzacji tej technologii trzeba ją jeszcze traktować jako ciekawostkę. Nadal dużo lepszym rozwiązaniem będzie optymalizowanie projektu strony WWW pod kątem działania w sieci 3G lub też LTE. Nie znaczy to jednak, że całkowicie zniechęcamy was do testowania co sieć 5G może zaoferować. Należy jednak brać pod uwagę, że funkcjonalność jaką niesie wykorzystanie 5G powinna być dla użytkowników opcjonalna a nie konieczna.

W skrócie -
  • możliwość umieszczenia większej ilości treści wideo
  • lepszy UX na urządzeniach mobilnych
  • możliwość wykorzystania VR i AR bezpośrednio na stronie internetowej